5% הנחה על כל החנות לרוכשים/פונים דרך האתר

ברזיל טיול הגלישה המושלם

 

טיול הגלישה המושלם – ברזיל 

 
נושקת לאוקיינוס האטלנטי, ברזיל המדינה החמישית בגודלה. עם זאת, גם אחת העניות. חבר ברזילאי שרכשתי במהלך הטיול סיפר לי שבברזיל 62% מן האדמה נמצאים בבעלות 3% מהאוכלוסיה, מה שמצביע על הפערים בתוך האוכלוסייה, דבר שתתקלו בו המון במהלך שהותכם במקום.
 
בברזיל ישנן אינסוף שבירות שמספקות מגוון אינסופי של גלים, כששבירת החוף היא הנפוצה ביותר. גודל המדינה ומבחר הגלים שהיא מציעה מקשה על הבחירה היכן בדיוק לטייל, עם זאת כל בחירה תניב גל באיכות נדירה. גובה הגלים משתנה מאוד ונע בין חצי מטר ל 4 מטרים!!!

אחת השבירות המוכרות ביותר היא בפלוריאנפוליס שבדרום, אתר שמארח את הסבב המקצועי ומושך אליו גולשים רבים מכל העולם, גם משום שהוא מזוהה עם חיי לילה איכותיים ותיירות ענפה. הגל שם ידוע כשבירת חוף מצויינת אך עם זאת,

משום המחירים הגבוהים יחסית כמו גם דיווחים לא מפרגנים באשר לאיכות הגל מפי חברים, בחרתי במסלול אחר שהתחיל בריו, המשיך צפונה למדינת באהייה והסתיים בריו. באשר לטמ”פ מים ובכלל, אני טיילתי באוגוסט-ספטמבר, תחילת הקיץ, והטמ”פ היו נוחות ביותר צפונית לריו, כשבריו ובבוזיוס גלשתי עם חליפה (מים -19 – 23 מעלות).
 
 
דמוגרפיה:
תושבים: מעל 175 מיליון אזרחים.
שפה: פורטוגזית (לא…לא ספרדית). כשאנגלית לא ממש מדוברת, דוברי ספרדית ואיטלקית עשויים לתקשר טוב יותר.
מטבע: ריאל (REAL)
 
ויזה: ישראלים אינם זקוקים לויזה מיוחדת.
חיסונים: כן, והרבה. מלריה, קדחות, דלקת כרום המוח…בקיצור, בקרו במשרד הבריאות.
מחירים: בתור מי שטייל בעולם, ישנו הבדל גדול בין העוני בברזיל לעוני במקומות אחרים בעולם. בניגוד להודים ולסרי לנקים, למשל, הברזילאים מלאי גאווה ולא יתקפלו בקלות כשתנסו להתמקח איתם. חדר באכסנייה (פוסדה) יעלה לכם 8 דולר מחוץ לעונה ו15 בעונה. בריו זה יכול להגיע גם ל 20-25. בעונה התיירותית, היבשה (דצבמר-פבואר) המחירים יעלו בעוד כ 30%.
מדד סכנה: ברזיל ענייה, ותושביה עוד יותר. בערים גדולות –סלבדור, ריו דה ג’נירו, סאו פאולו – אין לקחת כלום מעבר להכרחי, קרי כמה דולרים. שעון, נעליים, בגדים יקרים….כולם יעידו שיש לכם כסף ועשויים להוביל לשוד, במקרה הטוב.

התחבורה המועדפת בברזיל היא באמצעות אוטובוסים. רבים מהדרכים משובשות ולכן השכרת רכב אינה דבר של מה בכך. כמו כן, כנופיות עשויות לעצור אתכם בדרכים ולשדוד אתכם. רכבות אינן מציעות גישה נוחה כמעט לשום מקום. כשאתם עולים על האוטובוס – אל תראו בקופה את הגלשן אחרת תיאלצו לשלם תוספת.

יאללה! לשבירות:

BUZIUS
כשעה וחצי צפונית לריו, חצי אי קטן ותיירותי, מועדף על סלבריטאים רבים כאתר נופש. מפאת היותו חצי אי, העיר מציעה המון שבירות, רובן שבירות חוף (BEACH BREAKS). אין יותר מדי חוקים במקום הזה…ביום נתון גלשתי בים של 40-50 ס”מ כש200 מטר משמאלי היו צינורות קטלניים ובלתי גלישים של 2 מטר. הכי טוב יהיה לשכור טרקטורון חולות (באגי) ולהתחיל לחפש את הגל שבא לכם לגלוש עליו.

*צינור בבוזיוז, השבירה גם שמאלית אבל פחות טובה

ITACARE
שבירת החוף הטובה ביותר במרכז – צפון ברזיל שמציעה גל נדיר וארוווווך! בעיר הקטנה הזו, שלאט לאט מקבלת מוניטין ברחבי ברזיל של עיירת גלישה לכל דבר, ישנם 5 חופים מוכרים ואינסוף שבירות שהגישה אליהן פחות נוחה אך מציעות סשנים איכותיים ולא פחות חשוב, אתם ל-ב-ד- במים.

השבירה המפורסמת, PRAIA DI TIRIRICA נמצאת קילומטר ממרכז העיר, מצוייה בין שני צוקים גבוהים וגם היא שבירת חוף לכל דבר. הגל נשבר ימינה ושמאלה בשני פיקים שונים. מתחיל לעבוד מחצי מטר והוא הכי נקי בבוקר (6:00-10:00). כשהגל מגיע למטר תוכלו לקדוח צינורות לא רעים בגל ארוך מאוד. גובה ממוצע -3 רגל. שימו לב! הכניסה היא מהמרכז ולא מהצד אחרת תיסחפו אל הצוקים! בשעות יותר מאוחרות הגל עדיין איכותי מאוד אך הפיק מתמלא במקומיים שפשוט שוחטים. כל מי שרוצה לקבל שיעור גלישה חינם שיטפס לאחד הצוקים ויהנה מההצגה. כשאתם מטפסים על הצוק הימני כשפניכם אל הים, אם תמשיכו איתו הלאה תגלו שבירה לא מוצלחת ומאוד קטנה ובהמשך את חוף רביירה, לגולשים הפחות מנוסים שרוצים להתנסות על גל שמן יותר, מעט איטי יותר ופחות עמוס. שימו לב לא להמשיך עם הגל ימינה יותר מדי משום הסלעים שמגיחים מבין הגלים.

* באיטקרה , השבירה המרכזית

*החוף שמצאנו דרך הליכה ב”יערות”. כשעבד, החזיק מעל מטר וחצי.

*ושוב, בשבירה המרכזית

אציין עוד שסביב איטקרה ישנם מעין מיני ג’ונגלים. מומלץ ביותר פשוט להיכנס לאחד מהם וללכת לכיוון הים…הג’ונגל יוביל אתכם לאיזה חוף נטוש ומובטחת לכם חווית גלישה נהדרת.
 
 
SALVADOR
אחת הערים הגדולות בריו וכזו, מקור לעוני רב וסכנה לא מועטה. הים נוטה להיות שם מעט יותר אכזרי וקשה, ומומלץ לגולשים מנוסים בלבד. בעיר המון חופים ושבירות חוף קשות, כולן די דומות – גל גבוה (מעל מטר וחצי), נשבר בקירבת החוף (10 מטר מהחוף!) עם דרופ לא קל וטייק אוף מהיר. זה בהחלט אתגר אך אם צלחת אותו – ההרגשה מדהימה. ישנן שבירות שמספקות צינורות אבל לא הרבה. אני ממליץ בחום לעלות על אוטובוס שרץ לאורך הטיילת ופשוט לחפש את הגל שלכם. שימו לב, סלבדור מציעה גם שבירות ריף וכמו כן בחלק משבירות החוף ישנם סלעים רבים במים.
 
TRANCOSO
עיר קטנה מאוד, מדהימה ביופייה עם גישה לא נוחה בעליל אל הים. העיר ממוקמת על מעין הר קטן וממנו נוף מדהים לים. במרכז העיר מגרש דשא גדול (לא מומלץ! עמוס במעין יתושים שרק מחפשים רגליים לעקוץ!) שהמקומיים משחקים בו בערב כדורגל. אם בא לכם לבייש את עצמכם-חכו בצד עד שיזמינו אתכם לשחק…

ישנה ירידה אחת נוחה אל הים. רדו, הגיעו אל החוף והתחילו ללכת שמאלה. לאחר 6-8 דקות תגיעו למעין חוף מסודר. שם ישנה שבירה נוחה עם גל נחמד ביותר, לא מהיר או חזק מאוד אבל סביר שתהיו הגולשים היחידים או הכמעט יחידים במים שימו לב! הגל מתחיל לעבוד כשהגאות עולה, בסביבות 15:00-16:00. כשתחזרו למעלה תגלו שזה לא כל כך פשוט…הגאות מציפה את כל האזור ובחלקים מסויימים תאלצו לחתור על הגלשן באותם מקומות בהם דרכתם כמה שעות קודם לכן.

אם תלכו ימינה במקום שמאלה, מספרים שתגיעו לאחר 20-25 דקות הליכה לשבירה חזקה, מהירה ומסוכנת יותר (נשברת ממש על החוף). אנחנו לא הגענו משם פשוט כי היינו עצלנים.

*שוחטים בים וגם על המגרש. מקומיים משחקים כדורגל

*תצפית אל הים
 
PRAIA DO FORTE
פראיה דה פורטה הינה עיר יקרה (!) שמגיעים אליה עשירי ברזיל ובה דגה עשירה ביותר. בשעת שפל המים פשוט נעלמים ותאלצו ללכת בזהירות על האלמוגים היפהפיים אך תוכלו גם להיתקל במיני חיות מדהימות ומוזרות שבד”כ מתחבאות בין הסלעים. באמצע יולי תוכלו לעזור לשמור על מאות צבי הים שעולים לחוף להטיל (ישנה שמורה גדולה בעיר) או לעשות סיור על סירה ולצפות בליוויתנים עצומים שנודדים לאזור. ממרכז העיר הגיעו אל החוף ולכו שמאלה עד שתראו את הגולשים (15 דקות הליכה). תיכנסו ואל תפחדו מהריף, הוא נמוך והגל, משנשבר, חלש מאוד ולא מאיים. עם זאת, הוא כיפי לאללה. כשהים עולה מעל 80ס”מ תגלו קיר ארוך ופתוח.
 
RIO DE JANEIRO
מה אפשר לומר על ריו שלא נאמר כבר? העיר מוצפת שבירות חוף, חלקן משוגעות לגמריי, חלקן יותר סולידיות. קשה להחליט על אילו לפרט. אני לא יכול שלא להזכיר את LEBLON, שבירה קרובה לצוק, די מסוכנת משום הסחף שבה. הגל הוא גל נדיר וארוך שנשבר לשני הכיוונים וצינורות הם בשגרה פה. הגל יכול להיות מהיר וחזק אך גם מעט יותר רגוע ושקט. חוץ מלבלון, לגופי שביננו או סתם שוחרי שבירה שמאלית, קצת מרוחק מהמרכז ינשו חוף שנקרא PEDRA DE GUARATIBA, שבירת נהר (RIVRMOUTH) עם קרקעית חול, גל ארוך מאוד, חזק ואחד מהמשובחים. גלשתי שם מעט מאחר וסיימתי את הטיול בריו וחיפשתי יותר שבירות ימניות. אני חייב לציין שבריו ישנן המון שבירות על הטיילת המפורסמת אך גם המון שפיספסתי שנמצאות מחוץ לעיר. במרכז העיר הגל מאופיין בדרופ רצחני שגורם לך לתהות למה הילדודס בני ה12 עם האל מאריק שלהם יורדים אותו בכזו קלות, טייק אוף מהיר וצינורות. באופן כללי אני ממליץ לא להישאר בריו יותר מדי ולעלות צפונה.

ברזיל היא עצומה והאפשריות בה הם אדירות. לאחר שמבקרים בה, קל להבין מדוע ישנם לא מעט ברזילאיים בסבב המקצועני. המקומיים נחמדים בתוך ומחוץ למים, בעיקר אם אתה גולש טוב. כמו בכל מקום, תנו כבוד ואל תתעסקו איתם במים ותסתדרו מצויין. האוכל, המוסיקה, הים, העלויות, התיירות והמקומיות (או הסוסים הברזילאים -לבנות מבינכן) , כולם מהווים מקור משיכה למי שמחפש גלים ברמה עולמית.

הכתבה נכתבה ע”י SOLID
לשאלות, תגובות וכו’
אליאור מזור

mazors@gmail.com

שיתוף הכתבה:

כתבות נוספות

download

תחרות Billabong Pro Tahiti 2017

תחרות Billabong Pro Tahiti 2017 עוד...
download

תחרות Oi Rio Pro 2017

תחרות Oi Rio Pro 2017 הגולשים...
download

דרור מנגל מפרק את באלי

1 יומן מסע  לבאלי-אינדונזיה-פרק מ”א מתארגנים...
download

שנת 2017 בסבב WSL

שנת 2017 בסבב ה WCT העולמי...
דילוג לתוכן